Kuidas avalikud tualettruumid saaks panustada piirangutevabale elule

Soe ja piirangutevaba suvi soodustab liikumist ja siseturismi. Rõõm näha, kuidas elu jälle käib ja ei tahaks enam midagi kuulda piirangutest või sulgemistest. Olles nüüd ise mõnda aega puhkust ja tööd kombineerides mööda Eestimaad ringi liikunud, on jäänud silma kurb tõsiasi, mis võib saatuslikuks saada edasisele piirangutest vabale liikumisele. Nimelt teeb kurvaks, et suures osas avalikes tualettruumides pole võimalik järgida eeskujulikku kätehügieeni. Viimasel ajal on väga palju räägitud hügieenist ja see ei peaks olema enam kellegi jaoks uudis, et pelgalt hoolika kätepesuga saab ära hoida või vähendada haigestumist erinevatesse viirushaigustesse ja soolenakkustesse. 

See, nii lihtsalt teostatav ja elementaarsena tunduv tõsiasi on kahjuks veel väga paljudes üldkasutatavates ruumides kättesaamatu ja üldsegi mitte nii elementaarne. 

Näiteks puuduvad enamikes tualettruumides kätepesuvahendid (vedelseep või vaht). Olemas on küll kaunid ja vähem kaunid (määrdunud) dispenserid, kuid sageli on need ilmselt suure külastatavuse tõttu oodatust kiiremini tühjaks saanud. Tükiseebi kasutamine võiks ka tänaseks olla minevik, kuid ikka veel leidub kraanikausi serval bakteritest kubisevaid ja endast eemale peletavaid tükiseepe, mida tahaks enne kasutamist „ära pesta“.

Järgmine suur probleem on käte kuivatamine, mis on vähemalt sama oluline, kui pesemine. Selgub, et avalike tualettruumide seintel asetsevad enamasti vanamoodsad kiire õhuvooluga puhurid, mida juba mõnda aega ei soovitata kasutada käte kuivatamiseks, sest erinevate uuringute põhjal võivad need osutuda tervisele lausa ohtlikuks. Kiire õhuvool paiskab haigusetekitajad õhku, kuhu need jäävad ringlema lausa 15 minutiks. Lisaks sellele, et me hingame neid sisse, maanduvad märgadelt kätelt õhku puhutud (eriti lohakalt pestud kätelt) mikroobid ümbritsevatele pindadele ja seda lausa mitme meetri kaugusele. Käte kaudu leiavad need uuesti tee pindadelt inimese organismi. 

Kõige hügieenilisemaks käte kuivatamiseks soovitatakse paberrätikuid või puuvillast käterätirulli. Kahjuks kinnitab kogemus, et üsna vähestes tualettruumides on üldse võimalus käsi kuivatada. Toredad paberite jaoks mõeldud hoidikud on enamasti tühjad. Halb lahendus oleks ka käte kuivaks raputamine või riietesse pühkimine, sest need tegevused jagavad laiali haigusetekitajaid või nullivad kätepesu.

Praegusel, eriti kriitilisel ajal, on hügieeni tagamine ja inimeste tervise säilitamine äärmiselt olulised, me keegi ei soovi, et viiruste levik jõuab uuesti tasemele, kus vajame uusi piiranguid või sulgemisi. Kõik avalikud asutused ja teenindusettevõtted saavad anda siin oma panuse. Suur hulk asutusi on jaganud lubadust, et teevad kõik endast oleneva, et tagada hügieen ja hoida seeläbi oma klientide tervist. Hetkel jääb üle vaid kurvastada, et sellest kinni ei peeta ja seinal oleva lubaduse kõrval asuvas tualettruumis puudub kätepesuvahend või kuivatuspaber. 

Miks jääb nii elementaarne ja lihtsalt teostatav ikkagi teostamata?

Just selleks, et ettevõtte jaoks oleks soodne ja mugav kõik hügieenivahendid ühest kohast tellida, oleme oma tootevalikusse lisanud ka kätehügieeni olulisemad komponendid – vedelseebid ja pesuvahud ning nende tarvis ka dispenserid. Loomulikult ei puudu valikust ka erinevas hinnaklassis ja mõõdus paberid ning nende hoiustamiseks kauni disainiga hoidikud. Isegi kätepesu juhendi võib meie juhendite alt leida ja alati saab paluda see meil endale koos toodetega lamineeritult saata 🙂