Esimene osa. Mida ei tohiks kunagi soodaga puhastada.

Selle kohta, kus ja kuidas oma kodu puhastamiseks kasutada soodat ja äädikat, leiab rohkesti artikeid. Veidi vähem aga räägitakse sellest, mida ei tohiks nendega puhastada ja miks.
Sooda – täpsemalt söögisooda on naatriumvesinikkarbonaadi nimeline keemiline ühend valemiga NaHCO3, mida saadakse tööstuslikult lubjakivi ja soola abil. Ja üldiselt ongi tegemist ohutu abilisega, kuid mida siiski ei tohiks kunagi kasutada alljärgnevate esemete puhastamiseks.
1) Klaas, peegel ja teised kõrgläikega pinnad.
Tänu väikestele teradele on soodal abrasiivsed omadused mis kriimustavad pindu. Need terad on head mustuse mehaaniliseks eemaldamiseks, aga isegi mikrokriimud muudavad pinnad tuhmiks ja uuele mustusele vastuvõtvamaks.
2) Alumiinium
Sageli me arvame, et meil tänapäeva kodudes enam alumiiniumist potte ja kausse pole. Tegelikult leidub väga paljudes kodudes nõusid, mis sisaldavad alumiiniumi. Samuti on paljud torud, liitmikud, köögimööblidetailid jne tehtud alumiiniumist. Sooda aga kahjustab seda metalli, muutes selle ajapikku pruuniks.
3) Looduslikust kivist nagu kvarts ja marmor tehtud tööpinnad
Marmorist või kvartsist pindade puhastamiseks ei tohiks kunagi kasutada söögisoodat. Aja jooksul kahjustab söögisooda kivi pealmist kihti ja muudab selle omakorda mustusele vastuvõtlikuks. Jah, on küll lehti, mis seda soovitavad, aga enamus tootjaid hoiatavad sooda eest.
4) Pliidiplaadid
Söögisooda on heaks alternatiiviks pliidiplaatide puhastamisel. Kuid soodat ei talu siledapinnalised keraamilisest klaasist pliidid. Peale selle, et sooda võib hõlpsasti küpsetusplaati kriimustada, tekitab see sinna ka valge kile, mis omakorda tekitab kõrbemist.
5) Praeahjud
Nii nagu praeahju klaasuks muutub sooda kasutamise järel tuhmiks ning kriimuliseks, siis ka ahju sisepind ei talu abrasiivseid materjale. Lisaks on oht, et soodaosakesed võivad jääda ka peale korduvat loputamist ahju sisemusse ning see omakorda kahjustab küttekeha.
6) Puidust mööbel ja põrandad
Kuna sooda eemaldab tõhusalt mustust, siis eemaldab ta ka igasuguse kaitsekihi, mis teie puidust mööblil või põrandal on. See aga tähendab, et pind saab soodaga küll puhtaks, kuid seejärel määrdub kiiremini ja sügavamalt kui varem.
7) Vaibad ja pehme mööbel
Tihti kasutatakse soodat lõhna neutraliseerivate omaduste tõttu vaipade ja pehme mööbli puhastamisel. Kuid ükski tolmuimeja ei eemalda seda soodat täielikult. Ning lõpuks istute ja astute iga päev selle peal ning hingate seda sisse. Lisaks ummistavad ja kahjustavad need soodaosakesed teie tolmuimeja filtreid.
Aga tegelikult mulle sooda meeldib. Kasutan seda iga pühapäev perele pannkooke tehes, kuid kodu puhastamisel kasutan ma ikkagi seda, mis mitte ainult ei puhasta, vaid on ka pinnale ohutu, hooldab pindasid ja jätab kaitsva kihi.
Samuti kasutan ma äädikat. Aga mitte külmkapist halva lõhna eemaldamiseks. Miks? Saate teada juba järgmisest postitusest.
Jäta kommentaar
Kommentaar:
HTML pole lubatud!
Sisesta turvakood: