Teine osa. Mida ei tohiks kunagi äädikaga puhastada.

Kuidas soodaga puhastamine võib kasu asemel kahju tuua, võis lugeda meie eelmisest postitusest. Aga teiseks “imevahendiks” peetakse äädikat. Väidetavalt saab sellega pesta ja desinfitseerida kogu kodu. Samas on ka siin ohte, millele peaks tähelepanu pöörama.
Äädikaks on Eestis nimetatud äädikhappe (ehk etaanhappe) vesilahust, milles on tavapäraselt äädikhapet kuni 30%. Äädikhapet saadakse etanooli kääritamise ja etanaali oksüdeerimise teel.
Äädikhape on terava lõhnaga happeline vedelik, mis suuremal kontsentratsioonil kui 10% võib oskamatul käsitlemisel ohustada inimese tervist.
- Enamasti põhjustab lahjendamata äädika neelamine olenevalt selle kontsentratsioonist erinevaraskusastmega söövitusi.
- Äädikaaurude sissehingamine kutsub esile tugeva kopsuärrituse, kusjuures samal ajal võivad kahjustada saada ka silmad.
- Nahale sattunud kange äädikas tekitab keemilise söövitushaava.
Peale selle, et äädikas pole inimese tervisele sugugi nii ohutu kui paljud väidavad, võib ta kasutu või lausa ohtlik olla.
1) Suured ja väikesed kodumasinad
Äädika kasutamine veekeetjast, triikrauast, pesu- või nõudepesumasinast katlakivi eemaldamiseks võib lõppeda hoopis kalli kodumasina remondiga. Nimelt on enamustes masinates ka kummist tihendid või voolikuid, mis aga äädikale vastu ei pea. Metalli, näiteks roostevaba terase, paneb kokkupuude äädikaga selle roostetama. Seetõttu on paljud kodumasinate tootjad lausa keelanud oma masinates, kas siis pesu loputamiseks või nõudele sära andmiseks, äädikat kasutada.
2) Metallist pinnad köögis
Hoia äädikas metallidest heaga eemal. Äädikas võib kahjustada metalli pealispinda ning muuta selle auklikuks ja ebaühtlaseks. Omakorda muudab see pinna raskesti puhastatavaks ja kergemini määrduvaks. Eriti kaugele tuleb äädikas aga alumiiniumist ja vasest hoida. See on ka üks peamine põhjus, miks kurikuulus sooda ja äädika segu vaikselt Su praeahju hävitab.
3) Looduslikust kivist nagu kvarts ja marmor tehtud tööpinnad
Kui tahad, et Su looduskivi püsiks kaua värske ja terve, siis ära äädikat kasuta. See muudab naturaalsed kivid nagu graniit, marmor ja voolukivi hallikaks. Need kaotavad oma sära ja võivad tekkida ka augud ja praod, sest äädikas hakkab neid lihtsalt sööma.
4) Aknad
Jah, äädikas aitab jätta klaaspinnad triibuvabaks ning seda on kergem läikima saada. Kuid enamus aknaid tänapäeval istuvad kummist tihendite vahel. Kahjuks aga muudab äädikas kummi rabedaks ja vähendab selle eluiga.
5) Ekraanid
Ükskõik kui palju on televiisoril tolmu, või kuvaril näpujälgi. Mitte kunagi ei tohi kasutada äädikat elektrooniliste seadmete puhastamisel! Kuigi ekraan tundub nagu klaas, siis see ei ole klaas ning kange hape kahjustab seda kindlasti.
6) Puidust mööbel ja põrandad
Äädikas eemaldab kaitsekihi, mis puitu loomulikult kaitseb. See omakorda tähendab, et pind on korraks puhas, aga iga korraga on aina raskem ja raskem põrandat puhastada.
7) Segistid ja valamud
Äädikas eemaldab küll katlakivi segistitelt. Kuid samuti eemaldab ta kroomiläike ja kummitihendid.
8) Desinfitseerimiseks
Aegade algusest alates on kasutatud äädikat, et desinfitseerida külmkappi või lõikelauda. Peale selle, et äädikas kahjustab külmiku akrüülsisu, ei ole 30% toiduäädikas kuigi efektiivne ei viiruste ega bakterite vastu. Küll aga ärritab kange äädikas silmi, hingamisteid ja söövitab Su nahka.
Kokkuvõtteks võib öelda, et ka ilma äädikata saab väga edukalt ilma nii aknad pestud kui külmkapist ebameeldivad lõhnad eemaldatud.
Jäta kommentaar
Kommentaar:
HTML pole lubatud!
Sisesta turvakood: