Kuidas puhastada tualettruume?

Tualettruum pole mitte ainult kõige olulisem ruum, vaid ka ruum, mis vajab õige hügieeni tagamiseks kõige suuremat tähelepanu. Tualettruumi seisukord, ütleb sageli omaniku või haldaja kohta rohkem kui tuhat sõna. Mõistagi mõjutab see meie heaolu, tervist ja elukvaliteeti. Isegi pealtnäha puhas tualettruum võib tegelikult väga eksitav olla, sest seal on just sellist mustust, mida silmaga ei näe, aga ninaga tunneb hästi. 

Nähtamatu lõhna tekitajaks on üldjuhul mikroobid, mis on asetsevad lisaks wc-potile ka seintel, wc-poti välisküljel, põrandatel, segistitel, kraanikausil ja isegi tualettpaberil, kui sellel pole katet. Juhuslikult, kui wc-pott asub kraanikausi lähedal ja selle peal on näiteks hambaharjad või seebialusel seep, siis võib kindel olla, et mikroobid on jõudnud ka nendele. Erinevate uuringute põhjal on kindlaks tehtud, et kõige enam paiskub mikroobe tualettpoti ümber olevatele seintele ja esemetele, kui veepaagist lastakse vett ja poti kaas on lahti. 
Kuigi ebameeldiv lõhn on küll eemalepeletav, siis ei ole see otsene probleemi põhjus. Lõhn on vaid probleemi tagajärg, sest tekitajateks on mikroobid, mis on tervisele ohtlikud ja põhjustavad nakkushaiguste levikut.

MIDA ON ENNE KORISTAMISE ALUSTAMIST VAJA TEADA?

Tee kindlaks pindade materjalid ja millist mustust on vaja eemaldada. Eristama peaks raskemini eemaldatavat mustust ehk setteid, rasvast mustust ehk seebiladestused ja muidugi tolm. Lisaks ka mirkoobset või orgaanilist mustust (bakterid, viirused, seened).

Puhastuskeemikaalide kasutamisel tutvu eelnevalt kasutusjuhendiga. Vale kasutamise tagajärjeks võib olla oht oma tervisele või rikutud pinnad. Näiteks just tundlikemal pindadel nagu emaili- või kroompinnad, plastik, lakk. Kahjustunud pinnad on omakorda avatud mustuse kogunemisele ja patogeensete mikroorganismide kolooniatele. 

MILLEST ALUSTADA?

Väga palju mõjutab see, kuidas on tualettruum sisustatud ja vajalikud esemed paigutatud. Näiteks, et kas kraanikausil on hambahari, seebitops, seebialus jne. Lihtsam, kui sellised vajalikud detailid oleks seinale kinnitatud. Sama lugu on lahtiste riiulitega, kõik mis on riiulitel kogub tolmu ja need on vaja ka tolmust puhastada. Oluliselt lihtsam oleks igapäevast koristust läbi viia, kui enamus vajalikku asuks kappides.

1. EEMALDA KÕIK LAHTISED ESEMED

Siia alla kuuluvad need, mis ei ole kuidagi seina või põranda külge paigaldatud: vaibad, korvid, kaunistamiseks mõeldud esemed, wc-harjad, hambaharjad, lõhnastajad, valamul olevad pesuvahendid jne. Kui pinnad on vabastatud, siis hoiad kokku aega ja saavutad paremad puhastustulemused.

2. VALI PUHASTUSVAHEND JA VAJADUSEL ISIKUKAITSEVAHENDID

Tutvu alati toote kasutusjuhendiga. Vajadusel kasuta ka isikukaitsevahendeid, see info peaks alati puhastusvahendiga kaasas olema. Näiteks tualettruumidele mõeldud puhastuskeemia on sageli tugevalt happeline, mistõttu võiks kasutada nii kindaid kui maski. Pea kinni kasutusjuhendist tulenevatest kontsentratsioonidest ja toimeaegdest. Ära kunagi sega erinevaid puhastusvahendeid omavahel, sest kunagi ei ole kindel, kuidas tooted omavahel reageerivad või millise reaktsiooni tekitavad. Tulemuseks võivad olla väga kahjulikud aurud või rikutud pinnad.

3. EELNIISUTA PINNAD JA TÖÖTLE PUHASTUSVAHENDIGA

Alusta vahenditega, mis vajavad toimimiseks aega. Näiteks, põhjaliku puhastuse korral võiks alustada äravoolutrappide puhastamisest. Äravoolutorus asub suurel hulgal mikroobe ja kui kraanivesi jookseb otse äravoolu, siis paiskuvad mikroorganismid mööda pindasid laiali. Torude puhastamine on vajalik ka ummistuste ennetamiseks. Juhul, kui aga ummistused on juba jõudnud tekkida, siis saab neid sama vahendiga ka likvideerida. Nii ennetamiseks kui likvideerimiseks võta puhastavad graanulid – TUBE 340.

WC-poti sisu kata puhastugeeliga WC 320. Kuna see geel on mõnusalt paksu konsistentsiga, siis jääb see vertikaalsele pinnale vajalikuks ajaks toimima.

Segistitele, kraanikausile võiks pritsida katlakivi vastu toimivat puhastusvahendit. Väga tõhus vahend on selle tarbeks SANIT FOAM 311. Sama töö teeb ära ka SANIT CHERRY 310, mis on kontsentraat ja vastavalt puhastusvajadusele tuleb teha ka lahjendus. Kui tegemist ikka väga rohke settega, siis võib ka lahjendamata kujul kasutada. Imeline lõhn ja selle toote eripära on ka sertifikaat, mis kinnitab, et nendega märgistatud tooted on inimeste tervisele ohutud ja keskkonnasõbralikud – seni, kuni neid kasutatakse ettenähtud otstarbel. 

Erijuhtumina, et kui mõnikord tuleb eemaldada vannitoas roostet või on tegemist loodusliku kiviplaadiga, siis rooste eemaldamiseks ja loodusliku kiviplaadi jaoks sobib hästi GRES 160. Ühtlasi sobib see ka vuugivahede puhastamiseks, mida on lihtsam teha vuugiharjaga.

4. JÄTKA PINDADE TÖÖTLEMISE JA LOPUTAMISEGA

Kui kõik vahendid on jõudnud mõnda aega toimida, siis jätka puhastamise ja loputamisega. Esiteks lase vesi jooksma, et torudesse pandud graanulid loputada jooksva veega. Graanulid toimivad isegi jahedama veega, seega erinevate kahjulike aurude vältimiseks tee seda pigem jaheda veega. Hiljem võib torude puhastamise eesmärgil lasta joosta ka kuumemal veel torudesse.

Pese puhtaks tualettpoti sisu ja ära unusta sisemist äärt, mille alla mustus ja bakterid ennast peidavad ja on ebameeldiva lõhna allikaks. 

Järgmisena puhasta poti veepaak ja poti välisküljed. Puhastamiseks sobib nii FOAM 311, kuid tegelikult võib puhastada ka üldpuhastusvahendiga, mis ei vaja ka loputamist. Puhasta ka prill-laud (seest ja väljast) ning potikaas.

Seejärel võta puhas puhastuskäsn või mikrofiiberlapp ja puhasta mustusest ja puhastusainest segistid, kraanikausid, vannid seest poolt ja neutraliseeri ehk loputa puhta veega. 
Juhul kui tualettruumis on ka dušikabiin, siis sama vahend, mis toimis segistitel, see toimib ka dušikabiini klaasidel ja plaaditud seintel.

5. KUIVATA!

Kuivatamise tähtsust koristusel ei tohi alahinnata. Kui oled segistid ja plaadid ja kabiiniseinad-uksed erinevatest setetest puhastanud, siis võta paksem AIRLAID paber ja kuivata kõik pinnad! Medisepti kvaliteetsed puhastusvahendid on sageli antibakteriaalse toimega, mis takistavad bakterite kasvu. Väike nipp, et kui oled pinnad kuivatanud, siis võid proovida puhtale ja kaunilt läikivale segistile vett pritsida, see vesi nagu tahaks sealt kokku tõmbuda ja kaduda.

6. VAIBAD JA DUšIKARDINAD, KÄTERÄTIKUD

Koduses tualettruumis tee seda vähemalt korra kuus, juhul kui tekstiilidele ilmneb iseloomulik lõhn, siis tuleb kindlasti pesemise sagedust tõsta. Koristuse käigus pannakse kindlasti puhtad käterätikud, kuid rätikuid tuleks vahetada tihedamini, see oleneb kasutajate arvust ja sagedusest.

Mujal tualettruumides on kõige hügieenilisem kasutada lehtkätepaberit.

7. SEINAD, MÖÖBEL JA PEEGLID

Tee tolmust puhtaks ka kõrgemad kapipealsed, lambikuplid, peegelkapid jne. Liigu suunaga ülevalt alla. Puhasta hoolikalt ka seinad. Selleks sobib suurepäraselt SURFACE 210, ÜLDPUHASTUSVAHEND. 
Ära unusta puhastada ka kätepaberi hoidja dispensereid ja samuti tualettpaberi hoidikuid nii alt kui pealt!
Löö peeglid läikima! Selleks sobib SURFACE 210 aga loomulikult ka spetsiaalne vahend klaasidele GLASS 220. Ära vahendiga liialda, pritsi vahend lapile ja löö läikima.

8. PÕRANDAD

Põrandate pesemine oleneb põrandate materjalist ja olukorrast. Selleks võib kasutada erinevaid põrandate pesemiseks mõeldud kontsentraate kui ka seda sama üldpuhastusvahendit.

9. PUHASTA ESEMED JA PANE TAGASI

Need esemed, mis said tualettruumist välja tõstetud, siis kõik tuleb puhastada tolmust, mustusest ja seejärel võib tagasi riiulitele tõsta. 
Põrandatel olnud tooted samuti puhastatakse, prügikastid pestakse seest (ka kaane alla peab vaatama, sinna koguneb sageli hallitus ja mustus). 
Prügikastid võib isegi desinfitseerida.

Viimasena pane tagasi pestud vannikardinad, vaibad ja täida paberite konteiner. 

NB! Ära unusta puhastada-desinfitseerida lüliteid, ukselinke ja kapinuppe ja teisi puutetundlike pindasid.

10. VÄRSKE LÕHN

Hea lõhn tuleb kaasa Medicleani meeldivalt lõhnavate puhastusvahenditega ja täiendavalt pole ruumi peale koristamist lõhnastada vaja. Hiljem, et tagada tualettruumi värske ja atraktiivne lõhn, siis peab olema igas tualettruumis kiire „abivahend“ ebameeldiva lõhna eemaldamiseks. Rahva seas kasutatakse nime „õhuvärskendajad“. Neid pakutakse erineval kujul (aerosoolid, tualettpotti asetatavad rõngad ja korvid jne) ja need erinevad nii lõhna vastupidavuse, intensiivsuse ja tõhususe poolest. Järjest populaarsemaks saavad pihustid, sest neid on kõige lihtsam kasutada ja on suhteliselt soodsad ning vastupidavad. Neid kasutatakse vastavalt vajadusele ja nii mitu korda päevas, kui vaja. Pihusteid tuleks piserdada mõnele veekindlale pinnale, näiteks vannitoa plaatidele või hoopis kraanikausi servale. Need ei jäta plekke, sest alkoholisisaldus põhjustab kiire aurustumise, aga eeterlike õlide derivaadid säilitavad lõhna väga kauaks.

Üldse ei soovita kasutada wc-poti serva külge käivaid plastiku sees olevaid kuubikuid, kuna nad puutuvad kokku kõige suurema saastatusega ja nende puhtana hoidmine on võimatu ning neist saab hoopis bakterite elupaik.