See, et korralik kätepesu aitab nakkushaiguseid vältida, ei ole enam mingi uudis. Küll aga ütleb statistika, et 50% olukordadest, kus vajame kätepesu, puuduvad seep ja vesi. Õnneks on alternatiivina välja töötatud antiseptikumid, mis asendavad edukalt kätepesu ja on enamatki. Täna me ei räägi enam antiseptikumidest kui asendustootest, vaid pigem, kui ühest olulisest etapist kätehügieenis või meetodist, kuidas viirusnakkusi eemal hoida.
Käte pesemine ja antiseptika – need on kaks erinevat toimingut erinevate tulemusega. Käte pesemisel pesuaine ja veega me eemaldame füüsilist mustust ning teatud määral ka mikroorganisme, aga antiseptikaga hävitame neid.
Kahjuks ei pruugi pesemine ka alati olla piisavalt eeskujulik, efektiivsust võib vähendada mõni kehvemini teostatud etapp, näiteks kuivatamine. Kätepesu loetakse luhtunuks, kui käed on lohakalt pestud, aga ka siis, kui käed on halvasti kuivatatud – jäävad märjaks või kasutatakse määrdunud ja niiskena seisnud käterätte.
Näiteks klientide või patsientidega töötades on tööiseloomust tulenev vajadus keskmisest sagedamini käsi pesta ning antiseptika on möödapääsmatu. Küll eeskujulik, aga liiga sage pesemine ei tee ka head, see kahjustab naha loomulikku kaitsebarjääri. Käte antiseptikumid sisaldavad nahakaitsekomponente ja neid peetaks nahale oluliselt ohutumaks kui vee ja seebi kooslust. Käte pesemine on vajalik, kui käed on visuaalselt määrdunud.
Antiseptikume on väga erinevaid – käte antiseptikumid, naha antiseptikumid ja eraldi jalgadele mõeldud antiseptikumid. Kuigi toimeaineks on kõigil alkohol, ei sobi nad kõik igapäevaselt kätele kasutamiseks. Nimelt kätele mõeldud antiseptikumid sisaldavad nahakaitsekomponente, aga naha antiseptikumid on lokaalseks kasutamiseks, näiteks enne süstimist, kirurgiliste protseduuride ajal või diabeetikul enne veresuhkru määramist ja insuliini süstimist, pihustades protseduuriks vajalikule kohale. Samuti soovitame iluteeninduses kliendile kasutada pihustiga naha antiseptikumi. Kuna antiseptikumid erinevad oma koostise poolest (sisaldades erinevaid alkohole), siis mõjutab erinevate alkoholide kooslus ka ajalist antibakteriaalset taset nahal.
Käte antiseptikume pakutakse erinevates pakendites ja erineva konsistentsiga: geelina, vedelikuna või niiskete rätikutena. Geelid on mõnusad igapäevasel kasutamisel, sest need on konsistentsilt paksemad ja ei voola mööda käsi riietele ja põrandale. Rätikud on väga mugavad taskusse mahutada, need on asendamatud reisil olles, sest sageli võib sama rätikuga puhastada nii käsi kui pindu. Vedeliku kujul käte antiseptikumi eelis on ulatuslik laiali valgumine ja kiire toime.
Käte antiseptikaks kantakse umbes 3ml toodet ühtlaselt kuivadele kätele ja hõõrutakse käsi kuivamiseni ehk ligi 30 sekundit. Kvaliteetsed antiseptikumid ei jäta nahale kleepuvat tunnet, ei määri riideid, ei tekita sügelust.
Kvaliteetne antiseptikum on nahale ohutum kui pidev kätepesu!