Mis on kontaktdermatiit?

Kontaktdermatiit on nahapõletik, mis on põhjustatud kehavälistest faktoritest ja välisteguri otsesest mõjust nahale. Selgitame selle põhjuseid ning tutvustame ühte allergilise kontaktdermatiidi põhjustajat, mis on seotud tööga. Pakume lahendust ja tutvustame allergiavabade kinnaste eeliseid. Saad teada, kuidas kaitsta oma käte nahka ja säilitada terved käed sõltumata tööiseloomust või töökohast.

Kontaktdermatiiti klassifitseeritakse kaheks peamiseks tüübiks: liht ehk ärritavaks ja allergiliseks. Esimese puhul tekib nahapõletik kohale, mis puutus kokku otseselt ärritajaga. 

Allergilise puhul tekib nahalööve ka teistesse nahapiirkondadesse, mis ärritajaga otseses kokkupuutes ei olnud. Allergia väljakujunemine võtab rohkem aega ja sagel on inimene allergeeniga kontaktis olnud aastaid enne lööbe teket. 

Kuigi kontaktdermatiidi põhjustajaid on palju, siis üks vähem teadaolev põhjustaja võib olla kummitööstuses kasutatavad kemikaalid ehk siis ka töös kasutatavates kaitsekinnastes ehk kummikinnastes leiduvad kemikaalid. 

Eriti arusaamatuks kujuneb olukord, kus kasutaja justkui kaitseks kummikinnastega ennast allergiat põhjustavate kemikaalide eest nagu näiteks formaldehüüd või juuksevärvides, kosmeetika- või puhastusvahendites leiduvate kemikaalide eest, aga allergia põhjuseks võivad olla hoopis kaitseks kätte pandud kummikindad.

Millised on kontaktdermatiidi sümptomid ja kuidas tekib kontaktdermatiit?
Nii lihtne ehk ärritusdermatiit kui allergiline kontaktdermatiit on oma väljanägemiselt sarnased – sügelus, punetus, turse, villikesed (lõhkemisel eraldub villist koevedelik) võivad lisanduda ka naha kuivus, ketendus, valulikud lõhed ja kõige sagedamini esineb seda käelabadel.

Kontaktdermatiit on nahahaigus, mis on sageli seotud tööga ja võib mõjutada käte tervist. Näiteks tööst tulenevalt väga tihe kätepesu ja desinfitseerimine võivad kaasa aidata selle tekkimisele. Sage käte pesemine soodustab naha kuivust ja kaitsebarjääri vähenemist ning võib tõsta nahainfektsiooni riski. Põhjustajaks võivad olla ka ärritajad, mida kasutatakse kätehooldustoodetes. Üllatuslikuks põhjustajaks võivad osutuda veel vesi (sealhulgas käte ebaõige kuivatamine enne kinnaste kätte panemist), ebakvaliteetsed seebid, puhastusvahendid, lahustid, happed, leelised ja hõõrdumine. 

Kontaktdermatiit võib välja kujuneda kätehügieeni toodete sagedase ja korduva kasutamise tulemusel. Samuti kemikaalidega kokkupuutumise ja kaitsekinnaste kasutamise tõttu. 

Varajane kontaktdermatiidi lahendamine
Varase reageerimise ja sümptomite kiire lahendamise korral on võimalik säilitada naha tervis ja mugavus. Oluline on jälgida oma nahka ja reageerida esimeste sümptomite ilmnemisel, et vältida haiguse süvenemist.

Kontaktdermatiidiga kaasneb käte naha kuivus ja sügelus. See tekitab ebamugavust ja võib töötamist häirida ning mõnedel juhtudel võib teenuse osuamine olla ebaeetiline või lausa keelatud. 

Nahk on oluline kaitsebarjääriks vere teel levivate patogeenide ja kahjustuste eest. Pideva ärrituse või allergia tõttu kahjustunud nahk on oluliseks riskiteguriks. Paratamatult kaasneb kroonilise nahahaigusega valulikkus ning võib sundida kutsealasest tööst loobuma. Seetõttu on varajane kontaktdermatiidi lahendamine ja ennetamine äärmiselt oluline. Oluline on õppida, kuidas dermatiiti vältida ja leevendada.

Esimene ja kõige lihtsam meede, mida saad oma käte heaks teha, on spetsiaalsete kaitsekreemide kasutamine, et hoida oma naha kaitsebarjääri. Kui naha kaitsekiht on nõrgenenud, siis saavad kahjulikud ained, mikroobid ja allergeenid läbi naha meie organismi tungida. Kui naha kaitsebarjäär on kahjustada saanud, siis nõrgeneb ka naha kaitsevõime.

Kaitsekreemide mõte on hoida ja taastada naha kaitsebarjäär, mille lihtsam sõnastus on: hoida kõik kasulik naha see ja kahjulik väljas.

Töötajad, kes puutuvad kokku erinevate ärritavate ainetega, peavad teadma ja rakendama erimeetmeid oma naha kaitsmiseks. See hõlmab teadmisi spetsiaalsetest kätehooldustoodetest, nende kasutamisest ja kätehügieeni teadmisi alates sobivatest pesuvahendite valimisest kuni õige kuivatamise ja hooldamiseni välja.

Kummitööstus ja kiirendite roll kinnaste valmistamisel
Keemilisi kiirendeid kasutatakse kinnaste valmistamisprotsessis loodusliku kautšuki lateksi või sünteetilise kautšuki lateksi, näiteks nitriili ja vinüüli kummimolekulide aheldamise kiirendamiseks. Väävlil põhinevad keemilised kiirendid: ditiokarbamaadid, tiiuramid ja merkaptobensotiasoolid (MBT) põhjustavad enamuse naha dermatiidi reaktsioonidest.

Need kemikaalid muudavad vedela kummi õhukeseks, tugevaks ja elastseks kileks ning stabiliseerivad materjali. Need on kavalad kontaktdermatiidi põhjustajad, eriti kui nad jäävad kinnastesse suurema koguse jääkainetena.

Kemikaalsete kiirendite mõju hindamine ja nende vähendamine on olulised sammud kontaktdermatiidi ennetamisel. Euroopa töötervishoiu ja -ohutuse eeskirjade kohaselt tuleb töökohal rakendada meetmeid kemikaalidega kokkupuute vähendamiseks ja sobivate kaitsevahendite, nagu allergiavabad kindad, kasutamiseks.

Allergiavabad kindad on nahasõbralikud alternatiivid
Allergiavabad kindad on toodetud läbimurdelise ristsidemetehnoloogia (Low Derma Technology) abil, mis ei kasuta keemilisi kiirendeid. Selle tulemuseks on õhuke, pehme ja veniv kindamaterjal, mis on tegelikult tugevam kui traditsiooniliselt valmistatud nitriilkinda materjal. Need kindad vähendavad kontaktdermatiidi riski ja pakuvad töötajatele paremat kaitset.

Euroopa Liidus ja selle liikmesriikides kehtivad ranged eeskirjad töökohal kasutatavate kaitsevahendite ohutuse ja tõhususe kohta. Allergiavabad kindad, mis vastavad nendele eeskirjadele, on usaldusväärsed valikud, mis aitavad kaitsta töötajate nahka ja tervist. 

Kindad saanud ka sertifikaadid, mis tõendavad nende vastavust Euroopa standarditele.

Kas kinnastes on veel aineid, mis võivad põhjustada kontaktdermatiiti?
Jah, kuigi 90% kinnaste allergiast on põhjustatud kiirenditest, võivad mõned inimesed reageerida muudele kinnaste valmistamisel kasutatavatele ainetele. Näiteks lanoliin, polüoksüpropüleenglükool (koagulant), värvained (orgaanilised või anorgaanilised), kvaternaarsed ammooniumühendid ja säilitusained võivad põhjustada nahaärritust. Seetõttu on allergiavabade kinnaste kasutamine eriti oluline neile, kes on teatud kemikaalide suhtes tundlikud või allergilised.

Mul ei ole kontaktdermatiiti. Kas peaksin ikkagi tegelema ennetamisega või kaaluma allergiavabadele kinnastele üleminekut?
Allergiavabade kinnaste kasutamine võib olla ennetav samm, mis aitab teil vältida tulevikus tekkivaid nahaprobleeme. Isegi kui teil praegu ei esine seda, on oluline mõelda pikaajalisele nahateravisele ja võtta ennetavaid meetmeid.

Kokkuvõtvalt, kontaktdermatiit võib mõjutada paljusid töötajaid, kuid allergiavabade kinnaste kasutamine on oluline samm naha kaitsmisel ja tervise säilitamisel. Ärritava ja allergilise kontaktdermatiidi sümptomite varajane lahendamine ning allergia riskitegurite vähendamine aitavad tagada nende probleemidega tegelemise töökohal. Hoolitsege oma naha eest ja valige õiged kaitsemeetmed, et tagada naha tervis ja heaolu.

Allikad:
Inimene.ee > Kontaktdermatiit
Virtuaalkliikik > Allergiline kontaktdermatiit